Grad Soteska pri Novem mestu je zanimiv postanek za ljubitelje zgodovine, arhitekture in krajev z značajem. Ta grad danes pripoveduje zgodbo nekdanjega razkošja, obenem pa navdušuje z obnovljenimi deli in skrivnostnim vzdušjem, ki ga dajejo stare zidovine, ruševine in zelena okolica. Obisk je še posebej privlačen za tiste, ki radi raziskujejo manj obljudene zgodovinske točke in iščejo pristno doživetje Dolenjske. V bližini se da narediti tudi kratek postanek za okrepčilo, zato je to prijetna izletniška točka za nekaj ur počasnega odkrivanja.
Za objavo komentarja se morate prijaviti.
Darja Zamida Pečavar
4 meseci agoSuper je, voden ogled Hudičevega turna, kjer so freske z zgodbami, depoja Tehniškega muzeja Slovenije in zdaj obnovljene ruševine nekoč imenitnega dvorca Soteska.
Awsy Boy
10 mesecev agoŠe en grad ki bi ga bilo potrebno urediti in obnoviti. Zdaj v glavnem ruševina preraščena z bršljanom. Zanimiv je pa tudi hudičev turn, ki pa je bil zaprt, tako da smo si ga lahko ogledali samo od zunaj. Ob gradu je tudi muzej starih avtomobilov. Ogled je možen ob predhodni najavi v TIC....... No zgleda, da se je začelo dogajati nekaj lepega. Grad ni več prerašcen z bršljanom in zgleda da ga nameravajo urediri. Pred Hudičevim turnom pa zanimiva prireditev 🥰... Spet sem se ustavil tukaj in napredek obnove je res neverjeten. Končno bo iz zaraščene ruševine nastalo nekaj lepega. Pohvala vsem, ki sodelujejo pri obnovi
Sandi
11 mesecev agoZanimivi grad z bogato zgodovino, ki je lociran ob glavni cesti med Žužemberk in Črnomelj. Ostalo je samo zunanji ovoj, saj je bil v času druge svetovne vojne požgan in kasneje uporabljen kot kamnolom za gradnjo okoliških hiš. Danes so ga na srečo začeli obnavljati in urejati parkovno površino. Za obisk priporočam parking ob baru Vagabunda.
Drago Del Fabro
7 let agoGre za ruševine nekoč najmogočnejšega dvorca Kranjske, vsaj po Valvasorjevem mnenju. Grad so leta 1943 požgali partizani, kasneje pa krajani izkoristili ''priložnost'' in odtujili uporabne elemente, končna uporaba dvorca kot donatorja gradbenega kamna, je dokončno njegovo zapečatili usodo. Od dvorca so ostale le ruševine, ki pa vseeno pričajo o velikosti posestva. Dvorec je lahko dostopen, tik ob regionalni cesti. Možen celovit ogled, vse odprto, ni vstopnin, nobenega obiskovalca (november 2019). Ni pa mnogo podrasti in večji del notranjega dvorišča z okolico je pokošen, torej nekdo le skrbi za zapuščino…
Daniel D
9 mesecev agoZanimiv stari grad, ki je trenutno v postopku obnove vendar že kaže svoje srednjeveške zgodovinske znake. Poleg je še manjša okrepčevalnica s parkiriščem. Če le imate željo po krajšem počitku in krepčilu, se je vsekakor vredno ustaviti.